cauvin1
cauvin
COLOR

OMEGA RŪGŠTYS, VITAMINAS E, VITAMINAS D, BETA KAROTENAS [ plačiau ]

SVEIKŲ PLAUKŲ GARANTAS – SAUGŪS PLAUKŲ DAŽAI [ plačiau ]

APIE ACTĄ MAISTUI IR VERMONTO DIETAI [ plačiau ]

Gaukite pasiūlymus
* El.paštas
Vardas 
Užsisakyti
 

Lecitinas- raktas į sveikatą ir ilgaamžiškumą

LECITINAS – RAKTAS Į SVEIKATĄ IR ILGAAMŽIŠKUMĄ

1846 m. prancūzų mokslininkas Maurice'as Goble (Maurice Gobley) pirmą kartą izoliavo fosfolipidų mišinį (cholino, inozitolio ir tt.) iš kiaušinio trynio.  1850 m. ši medžiaga buvo pavadinta lecitinu, kuris, verčiant iš  Graikų kalbos žodžio lecithos, reiškia trynį.

Nuo tada buvo atlikta daug tyrimų, kurie įrodė daugialypę ir įvairiapusę lecitino vertę žmonių sveikatai.

KAS YRA LECITINAS ?
Tai – galingas antioksidantas, apsaugantis mus nuo toksinio laisvųjų radikalų poveikio.
Tai – visų žmogaus organizmo ląstelių apvalkalo (membranos) pagrindas.
Tai - būtinos fosforo rūgšties šaltinis žmogaus organizmui.
Jis būtinas kaip statybinė medžiaga kiekvienos organizmo ląstelės atsinaujinimui. Ir yra pagrindinis visų maitinamųjų medžiagų,  vitaminų ir mineralų nešėjas kiekvienai ląstelei. Lecitino trūkumas ženkliai sumažina reikalingų vaistinių preparatų įsisavinimą.
Jo universalumas pasireiškia tuo, kad ne tik apsaugo, bet ir labai stipriai teigiamai įtakoja širdies-kraujagyslių (aterosklerozė ,išeminė liga, infarktas), gastroenterologinių (cirozė, hepatitas, akmenligė), periferinės nervų sistemos (osteochondrozė, radikulitas, žvynelinė, dermatitai ir t.t. ) funkcinių sutrikimų  eigą, gerina riebalų apykaitą organizme.
Viena iš pagrindinių lecitino funkcijų yra visų būtinų ląstelei medžiagų pristatymas ir toksinių medžiagų išvedimas.

Lecitinas pasižymi gepatoprotektorinėmis ( kepenis apsaugančiomis ) savybėmis. Jo sudėtyje esantys fosfolipidai išsaugo sveiką ląstelės membraną, greitina virusų, toksinių medžiagų,  alkoholio ir narkotikų  pažeistų audinių regeneraciją. Vartojamas prieš valgį, gerina tulžies išsiskyrimą, valo tulžies pūslę ir kepenis, stimuliuoja žarnyno veiklą. Lecitinas yra pagrindinė kepenų ląstelių statybinė medžiaga.

Biochemiškai lecitinas priskiriamas fosfolipidams, kurie yra viena iš pagrindinių kiekvienos gyvos ląstelės membranos struktūros dalis, ląstelės statybinė medžiaga ir nervų ląstelių bei skaidulų apsauginio (mielino) apvalkalo pagrindas. Fosfolipidų funkcija  yra gana sudėtinga.
Vykstant  ląstelėse medžiagų apykaitai, jie atlieka filtro, medžiagų pernešėjo ir pašalinimo  funkciją.
Net iki  30% smegenų sausosios medžiagos, net iki 50% kepenų sudaro fosfolipidai ( lecitinas).
Net 66% lecitino yra apsauginiame izoliaciniame audinyje (mieline), supančiame  galvos, stuburo smegenis ir tūkstančius kilometrų nervų skaidulų, išsišakojusių kiekviename mūsų organe.
Mielino dangalas yra toks svarbus nervų skaiduloms, kaip žiemą paltas, kaip izoliacija elektros laidui, kuriuo teka elektros srovė.
Pabandykime įsivaizduoti mūsų nervines ląsteles, kuriomis perduodami nerviniai impulsai, kaip elektros laidus, perduodančius elektros srovę. Elektros laidai izoliuoti izoliacine medžiaga, kad apsisaugoti nuo elektros iškrovos. Nervinės skaidulos izoliuotos mielino sluoksniu, kuris sąlygoja nepertraukiamų impulsų sklidimą nervinėmis ląstelėmis, ir apsaugo jas nuo dirglumo.

KODĖL ORGANIZMUI REIKALINGI FOSFOLIPIDAI (  LECITINAS ) ?
KEPENYS IR TULŽIS
KEPENYS stambiausia mūsų organizmo liauka ir pagrindinis organizmo filtras.
Organizmas - glaudžiai susijusių organų sistemų visuma. Sutrikus vienai sistemai, nusilpsta, išsibalansuoja ir kita. Būti sveikam - tai palaikyti šių sistemų balansą. Virškinimo ir šalinimo sistemos ( skrandis, kepenys, kasa, žarnynas, inkstai ) turi ypatingai svarbią reikšmę žmogaus energetiniam ir net psichoemociniam balansui palaikyti. 
Žarnyno būklė, tuštinimasis, švara priklauso nuo kepenų, tulžies ir kitų organų veiklos. Tad, norint tvarkos viduje, reikia rūpintis visomis sistemomis ir organais, bet svarbiausia - užtikrinti kepenų funkciją.
Organizmo mechanizmo laikrodyje - kepenys - tai pagrindinis sraigtas, kuriam sulūžus, griūna visos sistemos.

Sunku pervertinti kepenų funkciją mūsų organizme. Nes nuo jų priklauso tiesiog viskas – nuo širdies darbo iki raumenų, sausgyslių, nervinių impulsų, odos būklės ir žmogaus energijos. Todėl negalima leisti atsirasti net menkiausiems kepenų ir su jomis susijusiems  tulžies latakų sutrikimams.
Pažeistos kepenys gali išprovokuoti rimtus sutrikimus, nes jos tiesiogiai įtakoja organizmo sveikatos visumą.
Akademiko I.P. Pavlovo žodžiais, kepenys -  svarbiausia organizmo biocheminė laboratorija, atliekanti kenksmingų medžiagų pašalinimo iš organizmo funkciją. Tai – žmogaus organizmo filtras ir didžiausia organizmo liauka.
Jų išskirtinė ypatybė tame, kad į jas pakliūna ir veninis, ir arterinis kraujas. Nei riebalų, nei angliavandenių, nei baltymų, nei fermentų, nei pigmentacijos, nei hormonų apykaitos procesai nevyksta be kepenų poveikio. Kepenys gamina tulžį ir pačiu aktyviausiu būdu dalyvauja virškinimo procese, žarnyno sveikatos palaikyme.

Kepenys  yra ir „kraujo depo“, kur kaupiasi apie 20% žmogaus kraujo, nukreipiamo ir paskirstomo į visus organus, tame tarpe ir į sausgysles.  Jei kepenys nėra prižiūrimos,  į kraujotaką patenka nešvarus kraujas, sutrinka teisingas kraujo paskirstymas, atsiranda kraujo apytakos ligų požymiai, taip pat ir raumenų mėšlungis, ar galūnių  traukuliai. 
Taip pat kepenys kaupia, o po to skirsto daugelį vitaminų, dalyvauja cholesterolio apykaitoje.
Todėl rūpintis kepenimis būtina visą gyvenimą.  Bent tris mėnesius metuose skiriant kepenų valymui, galima išvengti tiek lengvų, tiek sunkių kepenų funkcijos, glaudžiai susijusios su kitų organų veikla ir organizmo sveikatos būkle, sutrikimų.
Esant pažeistai kepenų funkcijai  dažnas  vartoja vaistus. Tačiau nieko nėra veiksmingesnio  kūnui už sveiką mitybą ir sveikatą tausojančias natūralias priemones. Tai pagreitina išgijimą ir stiprina kepenų funkciją. 

Efektyvus pagalbininkas kepenims yra lecitinas. Jis dalyvauja riebalų apykaitos procesuose, mažina riebalų sankaupas kepenyse, apvalo ir atstato kepenų bei tulžies, kur vyksta visų su maistu gaunamų riebalų transformavimas, ląstelių funkciją. Normalizuoja tulžies sudėtį, mažina jos tankį, skatina tulžies išsiskyrimą, atkemša latakus.  Taisosi virškinimas ir žarnyno būklė.

Tarkime, kepenų suriebėjimas, tulžies akmenų formavimasis. Tai gali sukelti alkoholis, nutukimas, cholesterolio padidėjimas, vidurių užkietėjimai, lecitino trūkumas ir su tuo susiję medžiagų apykaitos sutrikimai, gretutinės ligos, pvz., cukrinis diabetas. Šiuo atveju dieta su lecitinu padeda normalizuoti tulžies konsistenciją, padeda tirpinti riebalų perteklių ( tame tarpe ir blogąjį cholesterolį )  ir jį šalinti iš kepenų ląstelių. Dėl šios priežasties atnaujinamos  pažeistas kepenų ląstelės. Tulžis apsaugoma  nuo akmenų susidarymo, uždegimų, diskinezijos, tulžies nutekėjimo sutrikimų.

METABOLINIS SUTRIKIMAS – CUKRINIS DIABETAS
Kasoje lecitinas stiprina BETA ląstelių, kurios gamina insuliną, apvalkalus, todėl kartu su dieta padeda normalizuoti cukraus kiekį kraujyje.

VIRŠKINAMASIS TRAKTAS
Lecitinas apsaugo skrandžio gleivinę, ypač tinka, esant padidėjusiam rūgštingumui. Padeda įsisavinti riebaluose tirpius A,D,E ir K vitaminus. Pagerina žarnyno peristaltiką ir tuštinimąsi.

KRAUJAGYSLĖS, CHOLESTEROLIS, KRAUJO SPAUDIMAS
Gyvybė paremta kraujo, kuris perneša maisto medžiagas ir deguonį, tekėjimu kraujagyslėmis.
Lecitinas neleidžia susidaryti ir  tirpina cholesterolio akmenis tulžies pūslėje, emulguoja ( suriša) riebalus ir pagerina jų  absorbciją žarnyne. Dėl šios priežasties riebalai (tame tarpe ir blogas cholesterolis) nepakliūna į kraujagysles. Lecitino sudėtyje  esančios linolinė ir linoleninė rūgštys aktyvina angliavandenių ir baltymų apykaitą, neleidžia formuotis cholesterolio sankaupoms, mažina cholesterolio  koncentraciją kraujyje ir kraujo spaudimą. Tai ypač svarbu širdies - kraujagyslių sveikatai, elastingumui. Jeigu cholesterolio per daug, jis nusėda ant kraujagyslių, jos siaurėja ir šiurkštėja. Šie pokyčiai smarkiai sutrikdo kraujotaką, sukelia sunkias ir rimtas ligas: krūtinės anginą, miokardo infarktą, širdies ritmo sutrikimus, dusulį, net insultą.
Lecitino veikliosios medžiagos stimuliuoja raudonųjų kraujo ląstelių ir hemoglobino gamybą, aktyvina fibrinolizę ir kraujo koaguliacinių savybių silpnėjimą. Todėl skatina aterosklerozinių plokštelių ištirpimą, mažina  trombų susidarymo galimybę. Kraujas laisviau  teka kraujagyslėmis.
Dėl minėtų lecitino veikliųjų medžiagų funkcijų, silpnėja ūžesiai ausyse, galvos svaigimas, gerėja mikrocirkuliacija. Ženkliai mažėja aterosklerozės rizika.

ODA
Lecitinas lengvina žvynelinės, egzemos, seborėjos, aknės, neurodermitų ir kitų sisteminių odos susirgimų, kurie gali atsirasti dėl pažeistos kepenų funkcijos, eigą.
Kadangi lecitinas pašalina toksines medžiagas, turi teigiamą poveikį alergijų atvejais.
Vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonėms  svarbu išsaugoti lecitino atsargas dar ir dėl odos elastingumo ir priešlaikinio senėjimo.

SMEGENYS, ATMINTIS, PROTINĖ RAIDA
Trūkstant lecitino, mažėja protiniai žmogaus sugebėjimai, aktyvumas ir darbingumas.
Lecitine esantis cholinas ir inositolis dalyvauja fosfolipidų apykaitos procesuose (emulguoja riebalus) ir gerina smegenų ląstelių atminties funkciją, padidina atminties galimybes.  Pagerina žmonių intelektinę veiklą, padidina jos efektyvumą,  aktyvina psichinę veiklą. Šios savybės lecitinui būdingos todėl, kad fosfatidilcholinas, pagrindinis lecitino komponentas, dalyvaujant vitaminui B5 (pantoteno rūgštis), yra transformuojamas į acetilcholiną, vieną iš labiausiai paplitusių smegenyse neurotransmiterių, gyvybiškai svarbų impulsų ir signalų  perdavimą nervams.

LECITINAS VAIKAMS
Ypatingą pavojų lecitino trūkumas kelia mišinėliais maitinamiems kūdikiams. Tai lėtina kūdikio centrinės nervų sistemos vystymąsi, didina vidinį galvos smegenų spaudimą. Gali pasireikšti svorio trūkumu, o vėliau ir kalbos vystymosi, koncentracijos trūkumu, psichoemocinės būsenos bei atminties sutrikimais.
Lecitinas padeda vystyti gabumus, lengviau prisitaikyti prie emocinių ir fizinių pasikeitimų.
Vaikas,  gaunantis lecitino pakankamai,  vystosi geriau.

Lecitinas yra svarbus įvairiame amžiaus tarpsnyje. Tiek vaisiaus vystymuisi mamos įsčiose ir kūdikiui pirmaisiais gyvenimo mėnesiais, tiek  mokyklinio amžiaus vaikams. Lecitinas būtinas besilaukiančių moterų racione, nes gerina vaisiaus vystymosi sąlygas, lengvina gimdymą.
Kaip mitybinė smegenų medžiaga,  turi didelę įtaką protinei raidai, intelektiniam vystymuisi ir atminties mechanizmo formavimuisi bei išsaugojimui. Padeda susikaupti ir išlaikyti dėmesį, gerina susikoncentravimą, imlumą gaunamai informacijai.
Paauglystėje, vykstant intensyviems lytinio, fizinio ir psichinio brendimo procesams, labai svarbus reguliarus lecitino vartojimas. Jis, kaip organizmo ląstelių pagrindinė statybinė ir maistinė medžiaga, būtinas visų organizmo  sistemų kokybiškam išsivystymui ir funkcionavimui.
Būtent paauglystėje prasideda aterosklerotinių  plokštelių  formavimasis  kraujagyslių  sienelėse. Tik fosfolipidai, nekenkiant visam organizmui, gali pašalinti  cholesterolį iš dar minkštų plokštelių, paskatinti  jų laipsnišką rezorbciją ir pagerinti cholesterolio metabolizmą. Kai  lecitino trūksta, veikiant  kalcio druskoms, minkštos plokštelės  palaipsniui sukietėja.

VAISTAI, ALKOHOLIS, NIKOTINAS, KITOS TOKSINĖS MEDŽIAGOS
Lecitinas apsaugo kepenis nuo žalingo konservantų, insekticidų, toksinio vaistinių preparatų, alkoholio  ir kitų iš aplinkos ir maisto gaunamų toksinų poveikio. Svarbu žinoti, kad alkoholis ir vaistas yra cheminis, svetimas organizmui, darinys. Gydydamiesi ligą vaistais, dažnai pajuntame neigiamus pašalinius simptomus, kuriuos sukelia vaisto  cheminio junginio toksiškumas. Todėl labai patartina bent kartą kas ketvirtį padėti kepenims, ir pavartoti  lecitiną.
Lecitinas yra naudingas, siekiant palengvinti, ar panaikinti nikotino priklausomybę. Taip yra dėl to, kad acetilcholinas, esantis lecitino sudėtyje, ir nikotinas veikia tuos pačius receptorius ir konkuruoja tarpusavyje.

Sakoma, kad vaistai be lecitino – tiesiog vėjais išmesti pinigai.
Pasirodo, kad lecitinas transportuoja vaistus ir vitaminus į ląsteles. Jo stoka mažina vaistinių preparatų ir vitaminų, ypač tirpių riebaluose, A, D, E, K, pasisavinimą, o tuo pačiu ir jų efektyvumą.
Todėl verta vadovautis efektyvumo formule sveikatai – vitaminai + lecitinas, vaistai + lecitinas.

IŠSĖTINĖ SKLEROZĖ
Ilgalaikis lecitino trūkumas verčia organizmą išeikvoti mieliną , o tai ardo nervų ląsteles.
Dėl lecitino trūkumo, mielino - izoliacinis ląstelių dangalas plonėja, pažeidžiamas jo sluoksnis, todėl nervų skaidulomis perduodami impulsai gali susilpnėti, o kartais ir visai išnykti.
Neefektyvus, iškraipytas impulsų sklidimas tarp centrinės bei periferinės nervų sistemos sukelia išsėtinės sklerozės simptomus.
Kai mielino danga yra nepažeista, nerviniai impulsai sklinda be užlaikymo.
Žmonių, sergančių išsėtine skleroze,  mielino sluoksnyje esančio lecitino kiekis, nesiekia normos, todėl  jį būtina atstatyti ir palaikyti.

 

LYTINĖS LIAUKOS
Lecitinas gerina lytinių liaukų funkciją. Tai paaiškinama tuo, kad jis palaiko kepenų gebėjimą paversti estradiolį (estrogeno forma, kuri turi didžiausią potencialą sukelti vėžį), į estriolį, kuris yra saugesnis ir turi mažesnį  kancerogeninį poveikį.  Kitas lecitino veikimo mechanizmas šioje srityje susijęs su tuo, kad lytiniai hormonai (estrogenai, progesteronas, testosteronas) yra sintetinami organizme iš cholesterolio, bet tik jeigu pastarasis yra transporto ir įsisavinimo būklėje. Tokią formą  cholesteroliui  suteikia  lecitino komponentai (cholinas ir inozitolis).

DIRGLUMAS, NEMIGA
Lecitinas ( fosfolipidai ) yra suardomas kiekvieną dieną. Su amžiumi lecitino kiekis mažėja. Dėl jo trūkumo plonėja mielino dangalas, kuris pats savaime su amžiumi tampa plonesnis. Tuomet sutrinka nervų sistemos veikla, atsiranda dirglumas, lėtinio nuovargio sindromas, nervinis išsekimas, priepuoliai.  Ypač jo sunaudojimas padidėja organizmo perkrovimo metu, pvz. protinio, nėštumo ir žindymo laikotarpiu.

LECITINO  VARTOJIMAS
Lecitino šaltiniu yra daugelis maisto produktų, tokių kaip soja, grūdai, alaus mielės, žuvis, kiaušinio trynys, taip pat rapsų, linų sėmenų, saulėgrąžų aliejai ir kt. Ši, į medžiaga, gaminama  kepenyse. Lecitino yra motinos piene, tačiau nėra karvės piene.  
Tyrimai parodė, kad augalinės kilmės  lecitinas, pvz. sojos pupelių, veiksmingesnis, negu  gyvūlinės kilmės lecitinas, pvz. kiaušinių trynių. Todėl daugiausiai lecitinas išgaunamas iš sojos pupelių.
Nepriklausomai  nuo amžiaus, lecitino  vartojimo  spektras labai įvairus. Kiekis, kurį reikia suvartoti, priklauso nuo bendros organizmo būklės ir krūvio intensyvumo. Paprastai granulės valgomos po porą arbatinių šaukštelių per dieną.
Vaikams galima pradėti vartoti nuo 4 mėnesių (su pienu), pradedama nuo mažos dozės, o palaipsniui ją didinant galima duoti iki 1/4-1/2 kavos šaukštelio 2 kartus per dieną.
Būna taip, kad vaikai noriai valgo ir prašo dar daugiau. Tai gali būti susiję su tuo, kad vaiko organizme lecitino trūksta.
Jeigu reikia laikyti egzaminą, gintis diplominį darbą, arba užsiimti kita intelektine veikla, norint padidinti darbingumą ir pagerinti atmintį, lecitino  galima  valgyti daugiau. Dar geresnis efektas, vartojant kartu   su vitaminu B5 (0,2g).
Esant psoriazei, aterosklerozei, išsėtinei sklerozei ir kt., dozę galima didinti iki 3-5 valgomųjų šaukštų per dieną.
Žmonėms, piktnaudžiaujantiems alkoholiu, dirbantiems su toksinėmis medžiagomis, kepenų apsaugai lecitiną galima valgyti pastoviai.
Sportininkų, turinčių didelius fizinius krūvius, cholino kiekis kraujyje gali sumažėti net iki 40%. Vartojant lecitiną, palaikomos sąnarių funkcijos ir jie apsaugomi  nuo išsinešiojimo, raumenys atlaiko didesnius krūvius ir nevargina stiprūs skausmai po treniruočių.
Kaip natūralus emulgatorius (riebalų tirpiklis ) lecitinas dažnai vartojamas, esant nutukimui, medžiagų apykaitos sutrikimui.  Inkstų, kepenų, kraujagyslių, raumenų ląstelėse tirpina riebalus ir padeda juos pašalinti iš organizmo. Pagreitėja medžiagų apykaitos procesas. Šiame procese lecitino vaidmuo yra milžiniškas. Kartu su riebalais iš organizmo transformuojamos ir visos juose ištirpusios toksinės medžiagos. Tai  pagerina  kraujagyslių būklę ir kraujo kokybę,  visų organizmo funkcijų rodiklius.
Galima drąsiai teigti, kad lecitinas yra priemonė visam organizmo valymui ląsteliniu lygmeniu.
Lecitinas lengvai įsisavinamas skrandyje ir žarnyne. Prie jo nepriprantama. Reguliariai vartojant, stiprina imunitetą.
Šis produktas reikalingas visiems, be išimties žmonėms.
Dėmesio! Lecitiną vartoti atsargiai reikėtų tiems, kas serga tulžies pūslės akmenligei.

KAIP PASIRINKTI LECITINĄ ?
Lecitinas yra gaminamas kapsulėse ir granulėse.
Renkantis, reiktų atkreipti dėmesį į esminius efektyvumą ir kokybę lemiančius dalykus.
Pirma yra tai, kad granulės yra gryna veiklioji lecitino medžiaga. Jas  galima valgyti tiesiog su maistu. Įbertos į rūgpienį, jogurtą, varškę, salotas, košes, ar kitą vėsų maistą, praturtina maisto vertę ir žymiai pagerina organizmo funkcijas. Daug kas granules užsigeria sultimis, ar tiesiog vandeniu.
Antra, - jei produkto sudėtyje nurodyta, kad lecitino granulės yra  be dažiklių, aromatizatorių, konservantų, ir, svarbiausia, - be GMO ( genetiškai modifikuotų organizmų ), jos bus kokybiškos.  

Trečias, ir vienareikšmiškai labai svarbus pasirinkimo  ir efektyvumo kriterijus yra tai, koks fosfolipidų kiekis yra produkto sudėtyje.
Lecitinas yra  fosfolipidų grupės medžiaga. Todėl jo  efektyvumas priklauso nuo  fosfolipidų kiekio produkte.
Kuo daugiau  fosfolipidų nurodyta produkto sudėtyje, tuo didesnis lecitino efektyvumas.
Būkite atsargūs, jei jų kiekis nėra nurodytas. Lecitino produktas  gali būti visai neefektyvus.  

BŪKIME SVEIKI !

Šioje kategorijoje nėra prekių.